Dwudniowe święto karate gościło na warszawskich Bielanach

Już po raz szesnasty Bielański Klub Karate Kyokushin zorganizował prestiżowy międzynarodowy turniej Kokoro Cup. Wystartowali w nim dorośli, którzy walczyli bez podziału na kategorie wagowe. Zawody odbyły się 2 grudnia w hali przy ul. Leopolda Staffa w Warszawie. Dzień później w zawodach Kokoro Cup Junior rywalizowała tam również młodzież.

Podczas turnieju dla dorosłych wystartowało czternastu mężczyzn z trzech państw. Byli to Gruzin David Mskhaladze, Japończycy Yota Horinouchi i Kadai Suzuki, a także jedenastu Polaków: Maciej Mazur, Marek Odzeniak, Kamil Berkowicz, Mateusz Dyniewicz, Krzysztof Wolny, Filip Hajduk, Miłosz Adamczyk, Piotr Węgliński, Jakub Owczarek, Jakub Olszewski i Jakub Pałaszewski.

W żeńskiej stawce walczyło z kolei sześć Polek i pięć Litwinek. Nasz kraj reprezentowały: Anna Bojda, Kamila Krygiel, Natalia Smith, Yelyzaveta Chuiko, Sylwia Wróbel i Daria Banasik. Z Litwy przyjechały natomiast: Aneta Meškauskienė, Agnė Lavrinovičiūtė, Justyna Vabalis, Paulė Lavrinovičiūtė oraz Lolita Rubinienė.

Rywalizacja w obu kategoriach rozpoczynała się od 1/8 finału. Kolejne były ćwierćfinały, półfinały, walki o 3. miejsce i finały. Wśród mężczyzn na podium stanęli Maciej Mazur (1.), David Mskhaladze (2.) i Marek Odzeniak (3.), a czwarty był Kadai Suzuki. Kategorię kobiet wygrała z kolei Aneta Meškauskienė, a Paulė Lavrinovičiūtė, Daria Banasik i Justyna Vabalis zajęły kolejno 2., 3. i 4. lokatę.

Oprócz tego David Mskhaladze i Aneta Meškauskienė otrzymali nagrody Best Fighting Technique, a Kadai Suzuki i Paulė Lavrinovičiūtė – Best Fighting Spirit. Sobotnią część turnieju urozmaiciły ponadto pokazy technik karate, w tym pokaz tameshiwari. Widzowie obejrzeli również występy grupy tanecznej Marty Pacholak, wokalistki Kornelii Czerwiec i grającego na bębnie taiko Franka Rybickiego.

– Większość edycji Kokoro Cup stanowiły turnieje. Były też jednak lata pandemii, w których nie mogliśmy takich zorganizować, więc robiliśmy gale. W 2018 roku gościliśmy z kolei mecz Polska – Japonia, a w 2022 roku mistrzostwa Europy w otwartych kategoriach wagowych – wspominał Mariusz Mazur, prezes Bielańskiego Klubu Karate Kyokushin. – W kolejnych latach będziemy stawiać właśnie na takie turnieje dla mężczyzn i kobiet, jak tegoroczny. Pragniemy zapraszać międzynarodową elitę, która będzie pokazywać warszawskiej publiczności, czym jest prawdziwe kyokushin.

To jednak nie koniec, bo kolejnego dnia hala sportowa przy ul. Leopolda Staffa ugościła też młodzieżowe zawody Kokoro Cup Junior. Przyjechało na nie ponad 200 karateków z Polski, Gruzji, Węgier, Litwy i Ukrainy, którzy rywalizowali w kategoriach wiekowych od U-12 do U-17. W każdym przypadku z jednoczesnym podziałem na dziewczęta i chłopców oraz kategorie wagowe.

– Udział tej młodzieży w Kokoro Cup to nie tylko dedykowany jej turniej. To także możliwość wcześniejszego zainspirowania się walkami seniorskimi, każdy młody karateka mógł na żywo zobaczyć sobotnie występy najlepszych – podkreślał Mariusz Mazur. – O to właśnie chodzi! Szkoląc kolejne pokolenia dążymy do tego, by wychować zawodników, którzy będą nas godnie reprezentować podczas dużych wydarzeń, jak chociażby mistrzostwa świata i Europy.

Tomasz Chabior

KOKORO CUP 2023 – WYNIKI TURNIEJU SENIORÓW:

Mężczyźni open:
1. miejsce: Maciej Mazur (Polska)
2. miejsce: David Mskhaladze (Gruzja)
3. miejsce: Marek Odzeniak (Polska)
4. miejsce: Kadai Suzuki (Japonia)

Kobiety open:
1. miejsce: Aneta Meškauskienė (Litwa)
2. miejsce: Paulė Lavrinovičiūtė (Litwa)
3. miejsce: Daria Banasiak (Polska)
4. miejsce: Justyna Vabalis (Litwa)

FOTORELACJA:

fot. Marek Straszewski

Write a comment:

*

Your email address will not be published.