Polska i europejska elita przez dwa dni rywalizowała w turnieju Kokoro Cup 2020 na warszawskich Bielanach. W sobotę (5 grudnia) walczyli seniorzy i seniorki, a drugiego młodzież, dla której przygotowano aż 28 kategorii.

Szczególnie wysokim zainteresowaniem cieszyła się pierwsza część imprezy. Zawodnicy i zawodniczki z Polski, Francji oraz Litwy stoczyli łącznie jedenaście pięciominutowych walk. Poziom zaproszonych na Bielany karateków był tak wyrównany, że aż dziewięć pojedynków zakończyło się remisem.

W czterech ostatnich pojedynkach zobaczyć można było elitę nie tylko europejską, ale jednocześnie też światową. We wszystkich walkach formuła rywalizacji różniła się od tej znanej z klasycznego karate kyokushin. Czas każdego starcia wydłużono do pięciu minut, aby zminimalizować wpływ sędziów na wynik.

– W ten sposób chcieliśmy umożliwić zawodnikom jak najlepsze skupienie się na pojedynku. Ich taktyka bardziej opierała się na skutecznej walce niż na wypracowywaniu wyniku – mówił Mariusz Mazur, główny organizator imprezy. – Dzięki temu kibice oglądający nas w internecie oglądali świetne karate kyokushin i to w pełnej krasie.

Sobotnią część Kokoro Cup 2020 za pośrednictwem serwisu YouTube zobaczyło 8 tys. fanów z całego świata, w tym aż 7 tys. na żywo. – W dobie nowoczesnych technologii pandemia nie stanowiła dla kibiców przeszkody. Nie mogli być w hali, dlatego obejrzeli transmisję w internecie. Walki pokazały cztery kamery, a wszystko okraszone było komentarzem spikerów – mówił Mariusz Mazur.

Drugiego dnia imprezy odbyło się o wiele więcej walk niż pierwszego. Wtedy to w drugiej edycji turnieju Kokoro Cup Junior wystartowało około 140 zawodników i zawodniczek z Polski, Francji oraz Ukrainy. Były to osoby urodzone w latach 2004-2008, dla których ze względu na wiek i wagę przygotowano 28 kategorii. Tym razem rywalizacja odbywała się równolegle na trzech matach w systemie pucharowym.

Podczas tego dwudniowego święta karate rozdano też kilka nagród i upominków. Każdy, kto stoczył seniorską walkę, otrzymał pamiątkową tabliczkę. W sobotę wręczono też stopnie dan, a w niedzielę medalami nagrodzono pierwszą trójkę każdej kategorii młodzieżowej.

Kokoro Cup odbyło się już trzynasty raz, a Kokoro Cup Junior po raz drugi. Nazwa zawodów pochodzi z języków japońskiego i angielskiego, a niedosłownym tłumaczeniu oznacza Puchar Serca. Organizatorem turnieju niezmiennie pozostaje Bielański Klub Karate Kyokushin z Mariuszem Mazurem na czele. Czternasta odsłona tej prestiżowej imprezy już za rok.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni władzom Warszawy – Urzędowi Miasta m. st. Warszawy oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego, a także Urzędowi Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy. Bez nich nie zaszlibyśmy tak daleko – podkreślał Mariusz Mazur. – W przyszłym roku chcemy wprowadzić pewną innowację i zorganizować turniej w systemie pucharowym z walkami trwającymi pięć minut. Liczę na to, że Kokoro Cup niedługo stanie się tak ważną imprezą, że to właśnie tutaj pierwsze kroki stawiać będą przyszli medaliści mistrzostw świata.

Tomasz Chabior

Write a comment:

*

Your email address will not be published.